

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 2.53 % |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 200 mW |
| Height | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Impedance | 12 Ω |
| Max Power Dissipation | 200 mW |
| Power Dissipation | 200 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 100 nA |
| Zener Voltage | 12.045 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Reverse Current | 100 nA |
| Voltage Tolerance | 3 % |
| Schedule B | 8541100050 |
| Zener Current | 100 nA |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Packaging | Reel |
| Forward Current | 10 mA |
| RoHS | Compliant |
Stock: 4
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15571
Ext.Price$0.15571
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15571 | $0.15571 |
| 10 | $0.15293 | $1.52930 |
| 50 | $0.15178 | $7.58900 |
| 100 | $0.15064 | $15.06400 |
